تبلیغات
کلاس توریسم - مطالب فروردین 1390
 
طبیعت خالص ترین زیارتگاه خداست

افسانه های لرستان

نوشته شده توسط :سیده مهسا مطهر
چهارشنبه 31 فروردین 1390-03:05 بعد از ظهر

تهیه كننده: پژمان یمین شجاعی

لرستان داستانها و افسانه های زیادی دارد و من سه مورد از آنها را كه از یكی از دوستانم شنیده ام در ذیل نقل می كنم:

 

افسانه شمارة 1: قلعة فلك الافلاك

نام باستانی قلعه دژ شاپور خواست بوده كه احتمالا به زمان شاهپور ساسانی بر می گردد. این قلعه به قلعة 12 برجی هم معروف بوده شاید به این دلیل كه 12 برج و بارو داشته. توی قلعه یكسری راههای زیر زمینی (مخفی) هست كه به بیرون شهر راه دارند. این تونلها برای فرار در مواقعی كه به شهر حمله میشد ساخته شده بود تا در همچین مواقعی بتوانند از قلعه و شهر فرار كنند. این راهها طلسم داشتند. یك بار چند سوار با اسبهای خود می خواستند از این راه عبور كنند ولی آنها به همراه اسبهای خود به سنگ تبدیل شدند و به همان حالت اون زیر مونند.

به خاطر همین كسی جرات نمی كنه بره به راههای زیرزمینی قلعه.

افسانه شمارة 2: دریاچة كیو- خرم آباد

           از زمان قدیم چشمه ها و قناتهای زیادی بوده كه آب این دریاچه را تامین می كرده. گاهی اوقات یكسری از افراد كه برای شنا به دریاچه میرفتند گم می شدند و هیچگاه جنازة آنها پیدا نمیشد. به همین دلیل میگفتند كه موجوداتی در این دریاچه زندگی میكنند و آنها را آدم آبی می نامیدند و خانه های آنها در قناتها و كانالهای زیر دریاچه است. و اعتقاد داشتند كه آنها گاهی به سطح آب می آیند و كسانی را كه مشغول شنا كردن هستند را از پا گرفته و به زیر آب میبرند.

افسانه شمارة 3: گرداب سنگی

یك گرداب سنگی در داخل شهر خرم آباد وجود دارد و مردم محلی به آن گردوبردینه می گویند كه دارا عمق بوده و كف آن دارای چشمه بوده و بوسیلة جوبهائی، آب را در داخل شهر به گردش در می آوردند. در چهار جهت چهار جوب بوده كه آب از گرداب به داخل آن میریخته و در چهار جهت شهر به جریان میافتاده و مردم از آب استفاده می كردند. توی این گرداب برخی مردم چند دفعه مار سفیدی دیدند و اعتقاد داشتند كه یك پیر زن كهنسال در داخل این گرداب با این مار سفید زندگی می كند كه آرزوها را بر آورده میكند. به همین خاطر موقعی كه آرزوئی داشتند چیز می نوشتند و داخل گرداب می انداختند تا مار سفید آنرا برای پیر زن ببرد و آرزوی آنها برآورده شود.

منبع:

وفا نعمت زاده در سن 35 سالگی

تهران 17/11/89

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ: