تبلیغات
کلاس توریسم - افسانه غار چکچک یا چکچکو در استان یزد
 
طبیعت خالص ترین زیارتگاه خداست

افسانه غار چکچک یا چکچکو در استان یزد

نوشته شده توسط :سیده مهسا مطهر
پنجشنبه 4 آبان 1391-01:55 بعد از ظهر


مژده موسی زاده

موسسه آوای جلب سیاحان-نوبت بعدازظهر

در 43 کیلومتری اردکان در استان یزد کوهی واقع شده به نام چکچک که در میان این کوه غاری وجود دارد به همین نام که در آنجا درخت چناری سبز شده و از سقف کوه قطره قطره آب چکه می کند و به همین سبب این مکان چکچک یا همان چکچکو نام گرفته است.

اما در باب طریقه شکل گیری این غار و این چنار افسانه ای وجود دارد،آن طور که گفته می شود نیک بانو یکی از دختران یزدگرد سوم در زمان حمله اعراب به سمت این مکان فرار می کند تا به این کوه در نزدیکی یزد می رسد و در آنجا گریه می کند و از چکچک گریه او چشمه ای از کوه می جوشد.البته روایت دیگری وجود دارد که می گوید وقتی نیک بانو به کوه چکچک می رسد عصای خود را به صخره ای می زند و از صخره آب می جوشد و چناری سبز می شود که هنوز هم در آن غار وجود دارد.سپس نیک بانو از خدا می خواهد که او را از زمین محو کند و همانجا ناپدید می شود و به عبارتی می گویند که به آسمان عروج کرده است و از او پیراهنی سفید و عصا در آنجا به جا می ماند.

این افسانه ای است که غالبا درباره غار چکچک گفته می شود،ناگفته نماند که این مکان زیارتگاه مهم زرتشتیان است و هر ساله زرتشتیان تمام ایران 24 تا 28 خرداد در اینجا جمع می شوند و زیارت می کنند.

منبع:من این افسانه را از طریق یکی از دوستان که در شهریور سال 1391 به یزد سفر کرده بوده اند شنیده ام.راوی یکی از بومیان یزد بوده است.

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ: