تبلیغات
کلاس توریسم - سفر به سمنان و چشمه علی دامغان
 
طبیعت خالص ترین زیارتگاه خداست

سفر به سمنان و چشمه علی دامغان

نوشته شده توسط :سیده مهسا مطهر
پنجشنبه 22 تیر 1391-11:24 بعد از ظهر

تعطیلات آخر هفته فرصت بسیار خوبی است تا بتوان از زندگی شهری دور شد و دمی به روح و روان خود استراحت داد. اگر اهل سفر هستید به شما پیشنهاد می كنم سری به شهر دامغان واقع در استان سمنان بزنید.(قطار یا خودرو) فاصله شهر دامغان از تهران حدود 310كیلومتر است. پس از حدود 55 كیلومتر پس از خروجی شرق تهران سه راه افسریه به شهر اِیوانِكِی از توابع گرمسار می رسید. اگر در تابستان به این سفر می روید حتما" از خربزه های اینجا خرید كنید. نوعی خربزه شیرین در اینجا كشت می شود كه اصطلاحا" به آن خربزه سوسكی می گویند. پس از طی حدود 220 كیلومتر به شهر سمنان وارد می شوید اگر نمی خواهید وارد شهر شوید می بایست در اولین میدان شهر(میدان قومِس) به سمت چپ(جاده مشهد) حركت كنید و اگر وارد شهر می شوید می توانید از مسجد جامع سمنان و همچنین بازار قدیمی آن در خیابان امام دیدن كنید. سوغاتی معروف شهر سمنان كلوچه مخصوص این شهر است كه در داخل بازار به فروش می رسد. (جهت تازه ماندن بهتر است در مسیر برگشت كلوچه خرید كنید) بدلیل صنعتی بودن این شهر و همچنین گستردگی آن شما جمعیت كمی را در خیابانهای آن مشاهده می كنید. جالب است بدانید علی رغم فاصله نه چندان دور با تهران كرایه تاكسی در این شهر خیلی گران نیست. پس از خروج از شهر، جایگاه پمپ گاز  هم برای خودروهای گازسوز وجود دارد(روبروی دانشگاه سمنان پس از اتمام محوطه پارك سوكان). اگر وعده غذایی را در شهر سمنان می خواهید صرف كنید به شما رستوران شبدیز را پیشنهاد می كنم كه در خروجی سمنان بعد از پلیس راه سمنان- دامغان اولین زیرگذر را به سمت چپ(آنطرف جاده) بروید. اكثر دانشجویان غیربومی اوقات فراغت در این رستوران كه نزدیك دانشگاه آزاد و دولتی سمنان غذا می خورند و اینجا را به ما هم توصیه كردند كه بهتر از بقیه اماكن برای صرف غذا است.

كروكی حركت به سمت بازار و مسجد جامع سمنان

مجموعه بازار سمنان:

مجموعه بازار سمنان به همراه سراها (کاروانسراها) و تیمچه هایش از دیگر مجموعه بازارهای تاریخی ایران است که بخش عمده آن در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. قبل از این بازار عمومی شهر متشکل از راسته بازار و بازار شیخ علاء الدوله یا بازار مرده ها بوده است. مجموعه شامل راسته بازار (بازار شمالی)، بازار حضرت (بازار جنوبی)، بازار جلوخان، بازار شیخ علاء الدوله و بقایای تیمچه سلطانی، سرای شیخ علاء الدوله و بازار ناسار می باشد.

مسجد جامع سمنان:

این بنا، یکی از قدیمی ترین و مهمترین بناهای تاریخی سمنان است که در طول زمان چندین بار تجدید و تعمیر شده است . بنای اولیه مسجد را به قرون اولیه اسلامی نسبت می دهند؛ اما امروزه - غیر از مناره سلجوقی- تنها می توان آثاری از دوره ایلخانی و تیموری را در آن تشخیص داد .

 تصویر مسجد جمع سمنان

میدان ارگ:

دروازه ارگ باقیمانده ارگ قدیم سمنان در زمان قاجار می باشد و در تقاطع خیبانهای آیت ا... طالقانی و شهید فضل الله نوری واقع شده است و در زمان ناصر الدین شاه قاجار و حکمرانی انوشیروان میرزا که  حاکم ایالت قومس بود ، بنا گردیده است. این دروازه دارای دو نمای شمالی و جنوبی میباشد که نمای شمالی آن به مراتب جذاب تر و زیبا تر است . نمای شمالی شامل شامل سردر ورودی و دو راهروی کوچک و کاشیکاری زیبائی با نقش نبرد رستم و دیو سفید می باشد .

تصویر میدان ارگ سمنان

تلفن رستوران و فست فود شبدیزسمنان:     02313353535

تلفن كشیك امداد و نجات هلال احمرسمنان:02314442060

تلفنخانه هلال احمر:    0231۴۴۵۸۲۸۱

تلفن اداره كل میراث فرهنگی سمنان: 3300933و3300075-0231

تلفن گویای اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان: 3300866-0231

حركت به سمت چشمه علی:

پس از رسیدن به دامغان در ابتدای شهر(نرسیده به میدان پسته) در سمت چپ پمپ بنزین وجود دارد. پس از از میدان پسته, درمیدان امام حسین به سمت چپ حرکت کنیدو پس ازعبور از میدان دانشگاه و میدان سعدی مستقیم 30 كیلومتر حركت كنید تا به تابلوی چشمه علی(تابلویی سبز رنگ دست نوشته كه در سمت چپ جاده قراردارد!) برسید. سپس نزدیك 2 كیلومتر به سمت چپ بروید تا به ورودی مجموعه چشمه علی برسید. در بدو ورود مبلغ 1000 تومان بابت هرخودروی سواری ورودیه از شما دریافت می شود. داخل این مجموعه هم كانكس و كلبه چوبی جهت اجاره وجود دارد كه قیمت اجاره آن از شبی 15هزار تومان شروع می شود كه با چانه زدن(توصیه می كنم حتما" چانه بزنید) می توانید با 10-8 هزار تومان هم كلبه اجاره كنید داخل كلبه های چوبی 5-4 نفر به راحتی می توانند استراحت كنند در جلوی هر كلبه محوطه مسطحی جهت یك چادر مسافرتی وجود دارد. بین هر4 كلبه هم منقل جهت روشن كردن آتش و استفاده جهت آشپزی موجود است. اگر هم نخواستید كلبه اجاره كنید می توانید از محوطه پاركینگ و كنار چشمه جهت برپاكردن چادر استفاده كنید. به دلیل اینكه هیچ محلی برای فروش مواد غذایی در این محل وجود ندارد حتما" از داخل شهر دامغان مواد غذایی، آب معدنی و نان تهیه كنید تا مجبور نباشید 32 كیلومتر برگردید. این هم شماره همراه متصدی پاركینگ چشمه علی دامغان كه در آنجا زندگی می كند و می توانید از قبل با وی تماس بگیرید و در تعطیلات آخر هفته كه مردم بومی برای فرار از گرما به آنجا پناه می برند كلبه رزرو كنید تا بعد از رسیدن به آنجا به مشكل برنخورید.

علی صِید آبادی:  09364614139

چشمه علی یکی از تفرج‌گاه‌های شهر دامغان است که از آب و هوایی خنک و مناظری چشم نواز برخوردار است که نام اصلی آن بنا به نوشته مورخین علی بولاغ است در شمال غربی دامغان و در مسیر راه دامغان ـ کیاسر ـ ساری و به فاصله 32 کیلومتری از دامغان قرار گرفته است.در اطراف این چشمه باغات زیبا و سرسبزی وجود دارد که از آب چشمه علی آبیاری می‌شوند.چشمه علی دارای دو دریاچه است که یکی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. قسمت اعظم آب چشمه از دریاچه شمالی خارج می‌شود.

كروكی حركت به سمت چشمه علی

در تاریخ آمده است چون فتحعلی شاه قاجار در مولود خانه دامغان دیده به جهان گشود پس از رسیدن به سلطنت، به دلیل علاقه زیادی که به محل تولد خود داشت دستور ساخت این عمارت را داد. فتحعلی شاه دستور داد مسجدی در کنار چشمه بسازند و وقف نامه‌ای را برای چشمه علی بر دو سنگ حک و در مسجد نصب نمایند ولی به دلیل مخروبه شدن مسجد ، آثاری از آن باقی نمانده است.

این باغ شامل مجموعههایی چون: مسجد و حمام (جبهه غربی دریاچه و نزدیک به عمارت فتحعلی شاهی)، باغ، استخر، کوشک فتحعلی‌شاهی و ... میباشد.چشمه علی علاوه بر مناظر و طبیعت زیبایش ، منبع تامین کننده آب شهرستان دامغان محسوب می‌شود. این چشمه در سال 1217 هجری قمری وقف امام زمان (عج) شده است. چشمه علی علاوه بر مکانی توریستی محلی مذهبی و مورد احترام مردم می‌باشد. اهالی دامغان باور دارند که این چشمه از فشار سُم پای دُلدل اسب حضرت علی (ع) فوران کرده است. در حالی که طبق واقعیت تاریخی حضرت هرگز به ایران سفر نکرده‌اند. در شمال چشمه و درست در محل تلاقی آن با تپه- کوه آب ده شمال، دو درخت چنار قدیمی وجود دارد. پارچه‌های سبزی که به ریشه و شاخه و برگ درخت گره ‌خورده حکایت از باورهای دیرین و سنت توسل و دخیل‌بستن دارد. مردم در آب پاک چشمه، خود را تطهیر کرده و ماهی‌های چشمه را مقدس می‌دانند. معتقدند این ماهی‌ها را نباید خورد.

تصویر ریشه های درختان چنار كه اهالی به آن دخیل بسته اند

بناهای چشمه علی:

ساختمان آغامحمدخانی که به صورت دو طبقه مقابل استخر دوم ساخته شده است. دراین بنا طاقنماهاهای جناغی، تزیینات مقرنس كاری آجری به چشم می خورد. بخشی از ایوانها و راهروهای آنها با گچ پوشیده شده است. مصالح به كار رفته در این ساختمان از خشت بوده كه بعدها با آجر مرمت گردیده است.

تصویری از ساختمان آغامحمدخانی

ساختمان فتحعلی شاهی که در استخری که آب چشمه علی پس از عبور از دل سنگ ها وارد آن می شود ساختمان دو طبقه ای که دارای پلان مستطیل شکل و دو نماو همچنین دو ستون چوبی می باشد. به دلیل قرار گرفتن این بنا در داخل آب از ملات ساروج برای ساختن و استحكام آن بهره گیری شده است.

تصویری از ساختمان فتحعلی شاهی

اطلاعات مورد نیاز شهر دامغان:

مهمانسرای جهانگردی دامغان: چهار راه لاله ها – بلوارآزادی(شمالی) - جنب پارک ملت

تلفن: 5242070-0232 ، 5249040-0232 و 5249050-0232

اورژانس بیمارستان رضایی دامغان:  15- 52251111-0232 

اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان: 5246043-0232


نویسنده و درج مطالب در وبلاگ: محمد پری نژاد m.parinezhad@gmail.com

منابع :

www.tarikhane.com

www.irandesert.com

http://hamshahrionline.ir

 

 

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ: