تبلیغات
کلاس توریسم - مراسم عروسی نواحی کُردنشین خراسان شمالی(کرمانج)
 
طبیعت خالص ترین زیارتگاه خداست

مراسم عروسی نواحی کُردنشین خراسان شمالی(کرمانج)

نوشته شده توسط :سیده مهسا مطهر
شنبه 23 اردیبهشت 1391-05:59 بعد از ظهر

جشن وشادی در بین مردم سخت کوش کرمانج جایگاه خاصی دارد خصوصا" مراسم عروسی. در گذشته نه چندان دورمراسم عروسی این نواحی سه روز به طول می انجامیده است. جهت دعوت از مهمانان با کیسه ای پر از کشمش و شیرینی به در منازل اهالی رفته و با دادن این شیرینی ها آنها را به جشن دعوت می کنند.تصویر1مراسم با کمی تفاوت در اکثر مناطق به همین صورت برگزار می شود.

تصویر1:

روز اول:

مراسم حنابندان:

 دراین روز پس از تهیه حنا, دختران جوان خانواده داماد با لباسهای بسیار خوشرنگ وزیبای محلی همراه با هدایای دیگر(قرآن, آینه, لباس, روسری و...) آنها را برروی سینی(به زبان محلی مَجمَع) قرار داده و با پوشاندن آنها با پارچه های الوان به سمت خانه عروس روانه می شوند.تصاویر2و3

تصویر2:

تصویر3:

درابتدای مراسم حنابندان عروس دست خودرا مشت می کند وتا از طرف خانواده داماد هدیه ای به او داده شود تا مشت خود را برای حنا گذاشتن باز نماید. سپس در حالی که پشت دست خود را برروی سر خود قرار داده یکی از بزرگان فامیل کف دست عروس مقداری آرد میریزد و عروس آنرا خالی می کند و این عمل جهت افزایش رزق و روزی سه مرتبه تکرار می گردد, سپس همین عمل را سه مرتبه با نمک به جهت قداست آن تکرار می کند. حال نوبت به حنا بندان می رسد در این هنگام پس از قراردادن مقداری حنا در کف دست عروس به گونه ای که کف دستش روی سرش است به جهت اینکه اولین فرزند این زوج پسر باشد, پسر بچه ای این حنا را از کف دست عروس بر می دارد و این عمل سه مرتبه تکرار می شود و پس از آن داماد دست عروس حنا رامی گذاردتصویر4 وپس از آن برادر گفته(ساقدوش داماد) مراسم حناگذاری را برای داماد انجام می دهد. بعد از اتمام حنابندی عروس و داماد سینی حنا را کودکی بین حضار می چرخانند و هرکس مقداری از حنا را برداشته و هدیه ای(معمولا" پول) در داخل سینی می گذارد.

تصویر4:

لازم به ذکر است که کل این مراسم در کنار نواخته شدن سرنا(زرنا) ودُهل به وسیله عاشقچی ها(نوازندگان) تصاویر5و6انجام می شود. غذای این شب معمولا" آبگوشت با گوشت تازه می باشد.

تصویر5:

تصویر6:

روز دوم:

مراسم عروسی:

در این روز عاشقچی برروی خانه بلندی رفته و با نواختن دهل و آواز سرنا شروع مراسم عروسی را به همگی اعلام می کنند.

ابتدا دوستان داماد اورا به حمامی که در قُرُق همراهان داماد است برده و پس از استحمام و پرداخت انعام دلاک اورا به خانه باز می گردانند.

پس از استحمام داماد اورا بین جمعیت آورده وهمراه با نواختن ساز لباس نو تن داماد می کنند. رسم جالب این مرحله این است که در هنگام پوشیدن پیراهن جدید داماد اگر کسی آستین پیراهن داماد را بگیرد آنرا رها نمی سازد تا زمانی که به او هدیه ای داده شود تا داماد به لباس پوشیدن خود ادامه بدهد.

مراسم سلطان نمودن:

پس از پوشیدن لباس نو برتن داماد اورا به همراه برادرگفته(ساقدوش) برروی تختی می نشانند و اصطلاحا" داماد را سلطان می کنند. سپس چند نفر به عنوان فراش با خواندن اسامی آنها را به حضور سلطان(داماد) فرامی خوانند و جریمه ای برای او در نظر می گیرند که معمولا" مبلغی پول است و به فراخور وضعیت مالی نفرات مبلغ جریمه تخصیص می یابد. (کلیه جرایم(هدایا) در دفتری ثبت و دست آخر به پدر داماد داده می شود تا در عروسی سایر افراد به همان میزان ویا بالاتر جبران نماید.)

این مراسم باعث می شود تا کمک خوبی به زوج تازه شکل گرفته گردد و چون همگی در آن شرکت دارند کسی از این بابت ناراحت نمی گردد.

مراسم خداحافظی عروس:

پس از مراسم سلطان نمودن داماد با همراهی دیگر اقوام خود به درب منزل عروس رفته تا عروس خانم را به مراسم عروسی ببرند. در هنگام خداحافظی مراسم عروسی که معمولا" با گریه اطرافیان همراه است پدر عروس شال سفیدرنگی که داخل آن نان(جهت برکت سفره) پیچیده است را دور کمر عروس می بندد و دو سر آنرا به دست خواهران, دایی ها داده و عروس را در حالی که روسری قرمزرنگی برروی سرش انداخته اند بدست داماد می سپارند. داماد نیز عروس خانم را بغل نموده و او را برروی اسب می نشاند. و همگی به سوی مکان برپایی مراسم حرکت می کنند.

تصویر7:

لازم به ذکر است در این حین ازهرگوشه ای از مراسم نوای دوتار که در گذشته توسط بخشی ها نواخته می شود به همراه آواز و داستان سرایی به گوش می رسد.  کشتی با چوخه نیز در بین جوانان جویای نام نیز در نوع خود بی نظیر است, که جوایزی همچون قوچ, کله قند و... برای نفرات برتر در نظر گرفته می شود.

تصویر8:


نارزدن(انار پرت کردن):

پس ازحرکت عروس و داماد به سمت خانه بخت در محلی مناسب حد فاصل محل مراسم و خانه داماد کاروان عروسی متوقف شده وداماد تکه های کله قند و میوه(معمولا" انار و سیب) را از روی سر عروس به سمت جمعیت که چند متری آنطرفتر ایستاده اند پرتاب می کند و گرفتن این میوه ها در هوا فضای با طراوتی را ایجاد می کند.

رونمایی عروس:

پس از رسیدن عروس و داماد به منزل, عروس از اسب پیاده نمی شود تا پدر عروس هدیه ای به او بدهد.رسم جالب دیگر این مرحله این است که در اولین قدم ورود به خانه معمولا" عروس یک پای داماد را لگد می کند اعتقاد بر این است که با این کار حرف عروس خانم همیشه پیش است. پس از ورود زوج به منزل پدر داماد هدیه ای به عروس می دهد تا او به اصطلاح رونمایی کند و شال قرمز رنگ خودرا از روی صورت کنار بزند.

غذای ظهر عروسی اغلب چلو گوشت و شام آن نیز آبگوشت یا چلوگوشت می باشد.

رقص مردان و زنان کرمانج همراه نوای دل انگیز سرنا و دهل در کنار رنگ بندی زیبای لباس آنان جلوه خاصی به مراسم می بخشد که تنها باید دید تا بتوان به عمق آن پی برد. رقصهایی حماسی با پرداخت شاباش(پولی که نزدیکان داماد به افراد داخل میدان می دهند) تصاویر9و10 بسیار به نوازندگان, خوانندگان و رقاصان نشان از شادی و بزرگی روح مردم این خطه از کشور عزیزمان دارد.

تصویر9:

تصویر10:

در این بین دخترانی که دارای روسری قرمز برروی صورت خود هستند یعنی دارای نامزد بوده و نامحرم نباید روی آنها را ببیند. 

تصویر11:

رقص این نواحی با نوایی نرم و آهسته شروع می شود که به مرور بر سرعت آن افزوده می شود و همراه با چوب بازی انتهای آن که نشان از جنگاوری و غیرت آنان دارد، به پایان می رسد.

روز سوم:

جشن پاتختی:

زنان بزرگترعروس و داماد روز پس از عروسی به منزل تازه عروس رفته وبا دادن هدیه به او تبریک می گویند. ظهر روز سوم با بدرقه مهمانان مراسم به پایان می رسد.

بدینوسیله از کلیه مردم خونگرم کرمانج خطه خراسان بدلیل وجود ایرادت در نحوه ثبت مراسم عذر خواهی نموده و امید وارم ایرادات را حمل بر آشنایی کم بنده با این رسومات زیبا بدانند.

محمد پری نژاد موسسه آتالند(روزهای زوج)

منابع:

  http://allah-mazar.persianblog.ir 

http://www.kurmanj.ir

با سپاس فراوان از:

استاد مجتبی خان قیطاقی، سرکار خانم فاطمه مرادی

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ: