تبلیغات
کلاس توریسم - همدان – کبودرآهنگ(2)
 
طبیعت خالص ترین زیارتگاه خداست

همدان – کبودرآهنگ(2)

نوشته شده توسط :سیده مهسا مطهر
دوشنبه 2 آبان 1390-05:33 بعد از ظهر

فرزانه صمدی

آتالند -  روزهای زوج - ساعت18الی20


آبهای سطحی

به طور کلی رودخانه‌های همدان از چشمه‌سارها و زهاب‌ها تغذیه می‌شوند و معمولا در فصل تابستان همراه با افزایش دمای هوا و نیاز بیشتر نباتات به آب (به استثنای گاماسیاب و سیمینه‌رود) بقیه‌ی رودها, خشک و یا به پایین‌ترین حد آب‌دهی می‌رسند عموماً هامونه و دشت‌های استان در بخش شمال‌شرق و شرق بلندی‌های الوند قرار گرفته‌اند . مهم‌ترین رودهای شهر همدان:رود قره‌چای (سیاه‌رود)، رود سیمینه‌رود، رود خاکو، رود دره مرادبیگ، رود عباس‌آباد.

جاذبه ها

از دوره ی قبل از اسلام می توان به آثاری همچون کتیبه های گنجنامه، شهر باستانی هگمتانه و مجسمه شیر سنگی اشاره کرد. از دوره پس از اسلام نیز در نقاط مختلف شهر یادمانهای متعددی برجای مانده که اهم آنها عبارت‌اند از بنای بسیار زیبا و ارزشمند گنبد علویان از دوره سلجوقی، برج قربان، آرامگاه استر و مردخای، بقعه خضر، بنای امامزاده یحیی، امامزاده حسین و امامزاده اسماعیل، پل آبشینه از دوره صفوی و مسجد جامع و بازار و میدان امام همدان از ابنیه مهم بعداز دوره صفوی است.

 

 

مراکز گردشگری، چشم‌اندازهای طبیعی

تله کابین گنجنامه، دریاچه و مجتمع عباس آباد، آبشار گنجنامه، پیست اسکی تاریک دره، باغهای مصفای دامنه الوند به ویژه دره های عباس آباد، حیدره و امامزاده کوه، دریاچه سد اکباتان، پارک مردم و بوستان و شهر بازی ارم از نقاط گردشگری و طبیعی همدان هستند.

مجموعه تله کابین گنجنامه

مجموعه تفریحی، توریستی و ورزشی تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در ۵ کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه واقع شده‌است. آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌نماید. این پروژه عظیم تحولی عظیم در در گردشگری ایران است که تمامی امکانات یک گردشگر، اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و حتی آموزشی را فراهم می‌کند. امکانات خاص هیجان انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی(رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و... به همراه امکانات و خدمات ویژه تفریحی شامل خط تله کابین، کافی شاپ و رستوران‌های متنوع، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان... و پارکینگ‌های روباز و سر پوشیده قابلیت حضور گردشگران را در بهترین شکل فراهم نموده‌است..

اماکن و آثار باستانی مذهبی

امامزاده عبدالله، امامزاده یحیی، امامزاده حسین، امامزاده اسماعیل(امامزاده کوه)، امامزاده هادی ابن علی، امامزاده اسماعیل، امامزاده اهل بن علی. مقبره باستانی امامزاده اظهر، مقبرهٔ باستانی امامزاده هود.

موزه ها

·         موزه باستانی تپه هگمتانه

·         موزه تاریخ طبیعی همدان :مجموعه‌ای کم نظیر از نمونه انواع گونه‌های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران و اقصی نقاط کره خاکی است.

·         موزه بوعلی سینا همدان

·         موزه مردم شناسی حمام قلعه همدان

·         باغ موزه دفاع مقدس


سوغاتی ها

خوراکی ها

انگشت پیچ، سیر تند، شیر شیره، قیسی، مویز، شیره انگور، کماج، حلوا زرده، گردو، مربای پوست پسته. دارتول، باسلق، شیرمال، معجون، مربای گل رز، نان قندی، کاک

صنایع دستی

صنایع دستی به ویژه از نظر صنایع چرمسازی, قالیبافی و گلیم بافی و به ویژه با توجه به وجود شهر لالجین به عنوان قطب سفال سازی و سرامیک کشور محسوب می‌شود.

·         منبت کاری روی چوب

·         معرق کاری روی چوب

·         مسگری و قلم زنی روی مس

·         طلا سازی، ملیله نقره، طلا کوبی و نقره کوبی

مسیرهای دسترسی

راه اصلی تهران - همدان به درازای341كیلومتر

راه اصلی تهران - خسروی كه همدان در كیلومتر375این مسیرقراردارد .

راه اصلی تهران - سنندج كه همدان در كیلوم تر343این مسیرقراردارد .

راه اصلی سنندج - همدان به درازای182كیلومتر

راه زنجان - همدان به درازای 275كیلومتر

استان همدان در مركزخوددارای فرودگاه است .

شهرستان کبودرآهنگ

شهرستان کبودراهنگ با وسعتی حدود 4025 کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین شهرستان این استان در شمال استان همدان قرار دارد.این شهرستان از شمال به استان زنجان ، از جنوب به شهرستانهای همدان ، بهار ، از شرق به شهرستانهای رزن وفامنین و از غرب به استان کردستان محدود می شود.این شهرستان دارای سه بخش (مرکزی ، گل تپه ، شیرین سو) و سه شهر(کبودراهنگ ، گل تپه ، شیرین سو) ، 10 دهستان و 128 روستا می باشد.البته اخیراً تأسیس بخش قهورد وتبدیل روستاهای علیصدر و داقداق آباد و رامیشان به شهر از سوی معاونت سیاسی وزارت کشور مورد تصویب قرار گرفته است و با اجرایی شدن مصوبات تعداد بخشهای این شهرستان به 4 بخش و تعداد شهرها به 6 شهر افزایش پیدا خواهد کرد.

این شهرقبلا" چمنزار وسیع با آب زیرزمینی فراوانی بوده که به وسیله کهریز وقنات آبهارابه سطح زمین می رسانده اند، درفرهنگ فارسی «راهنگ» به معنای رودخانه ، قنات ومجرای عبور آب آمده است، به دلیل وجود سنگهای کبودوکبودی بستر قنوات (راهنگ)رنگ آب نیزکبود به چشم آمده است وبدین سبب«کبود ـ راهنگ » شهرت یافته است گرچه اسم شهرستان را کبوترآهنگ نیز تلفظ می کنندولکن نام رسمی وتلفظ صحیح آن «کبود راهنگ»می باشد.
ویژگیهای جمعیتی

جمعیت شهرستان در حال حاضر حدود 155675 نفر می باشد که رتبه چهارم استان پس از شهرستانهای همدان ، ملایر و نهاوند را از این لحاظ داراست.حدود 82 درصد جمعیت در مناطق روستایی و 18درصد در مناطق شهری ساکن هستند.البته آمار فوق تنها شامل جمعیت ثابت شهرستان می شود و اگر این آمار بر مبنای جمعیت شناور محسوب شود به لحاظ وجود مراکز مهم صنعتی ، گردشگری ، کشاورزی و... جمعیت شهرستان به حدود 000/200 نفر می رسد.زیرا روزانه حداقل تعداد 15000 نفر گردشگر در غار علیصدر حضور دارند که در طول سال نزدیک یک میلیون نفر از محل مذکور بازدید می کنند.همچنین وجود مراکز مهم نظامی مانند پایگاه هوائی شهید نوژه با جمعیتی قریب به 000/10 نفر و حضور روزانه تعداد 2000 نفر از پرسنل غیر ساکن در شهرستان درمحل مذکور از جمعیت شناور محسوب می شوند.وجود بزرگترین شهرک صنعتی استان در شهرستان (شهرک صنعتی ویان) و استقرار چندین واحد بزرگ در آن، همانند نیروگاه شهید مفتح ، فولاد ویان ، لوله نورد اکباتان، الوان ثابت و... باعث شده است روزانه حداقل 5000 نفر از ساکنین خارج از شهرستان در محلهای مذکور مشغول به فعالیت گردند.کشاورزی بودن شهرستان باعث شده است که همه ساله بویژه در فصل کشاورزی تعداد کثیری از افراد خارج از شهرستان و حتی استان بعنوان کارگر در مزارع شهرستان مشغول به کار شوند که بیشتر این افراد از اهالی استانهای کردستان و کرمانشاه می باشند و تعداد آنها نزدیک به 10000 نفر می رسد. بانگاهی گذرا به آمار فوق می توان دریافت که شهرستان کبودراهنگ با احتساب جمعیت ثابت و شناور آن قریب به 200000 نفر را در خود جای داده است.

وجود غارشگفت انگیز علیصدر  بزرگترین غار آبی جهان ، قرار گرفتن در مسیر محورهای ترانزیتی و مواصلاتی استانهای غربی با تهران و مرکزی (محور همدان – ساوه ، همدان - قزوین ) استانهای جنوب غربی با شمال غربی ( همدان – بیجار ، کبودراهنگ - زنجان) ، عبور خط آهن غرب کشور و بزرگراه کربلاو همچنین همجواری آن با منطقه ویژه اقتصادی فامنین و استقرار پایگاه هوائی سوم شکاری شهید نوژه ، وجود بزرگترین شهرک صنعتی استان (شهرک صنعتی ویان) و نواحی صنعتی گل تپه ، شیرین سو و اورقین ، وجود صنایع مادر از قبیل مجتمع فولاد ویان و نیروگاه شهید مفتح و دهها عامل و پتانسیل دیگر باعث شده است این شهرستان به عنوان مرکز ناحیه شمالی استان همدان از جایگاه ویژه ای در میان شهرستانهای استان برخوردار باشد.در این نوشتار سعی بر این است که پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در شهرستان کبودراهنگ در پنج محور امنیتی و انتظامی ، کشاورزی ، صنعت ، فرهنگ و آموزش عالی و گردشگری معرفی می شود.


تنظیم برای درج در وبلاگ : پرویز ستوده شایق psotoudeh@gmail.com
توجه : عکس های داخل متن بدلیل در اختیار نبودن اصل آنها آپلود نشده است 


بخش صنعت:

موقعیت مناسب جغرافیایی شهرستان و قرار گرفتن در کنار کریدور اصلی ارتباطی مرکز کشور با استانهای غربی و همجواری با منطقه ویژه اقتصادی فامنین ، استقرار شهرک صنعتی ویان به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی استان همدان ، استقرار صنایع بزرگی همچون مجتمع فولاد ویان ، لوله نورد اکباتان ، شرکت شیمی معدنی پاسارگاد ، کارخانه دوده صنعتی آلتون ، کارخانه سیمان ، آویژه الوند ، کارخانه ساخت دیگ بخار و دهها واحد صنعتی دیگر و همچنین وجود نیروگاه 1000 مگاواتی برق شهید مفتح باعث شده است که در شهرستان کبودراهنگ زمینه های لازم برای یک جهش بزرگ جهت تبدیل شدن به قطب صنعتی استان همدان فراهم شود.در توضیح اهمیت جایگاه شهرک صنعتی ویان همین بس که این شهرک هم اکنون دارای 72 واحد صنعتی فعال با اشتغال 3200 نفر می باشد که با افزودن فاز 2 شهرک با مساحت 170 هکتار و دارا بودن عرصه 350 هکتاری آمادگی لازم را جهت استقرار واحدهای مختلف بزرگ و متوسط صنعتی دارد.همچنین جهت گسترش صنعت در مناطق مختلف این شهرستان ناحیه صنعتی اورقین با 21 هکتار مساحت و ناحیه صنعتی شیرین سو با 50 هکتار مساحت در فاز 1 و با قابلیت افزایش تا 95 هکتار ایجاد شده است.

شهرستان کبودراهنگ سابقه ای بسیار دیرینه و درخشان در تولید فرش دستباف داشته است که در دهه های اخیر به علت مشکلات مربوط به بازار ، صنعت فرش دستباف به خاموشی گراییده بود ، اما در سالهای اخیر با همت بلند مسئولان شهرستان این صنعت خفته مجدداً احیاء شده است.در سالهای 88و89 با ایجاد کارگاههای آموزش قالیبافی در سطح شهرهای کبودراهنگ ، شیرین سو ، گل تپه و روستاهای شهرستان از جمله قباق تپه ، آق تپه ، ویان ، نگارآباد ، سراب ، سرایجوق ، و ... علاقمندان به اشتغال در این عرصه آموزشهای لازم را دیده اند و هم اکنون در شهرستان کبودراهنگ بیش از 2500 دار قالی فعال موجود می باشد که با برنامه ریزی های مناسب در این حوزه می توان ضمن ایجاد اشتغال نسبت به افزایش درآمد روستائیان و ماندگاری آنان در روستاها کمک نمود.

 

بخش کشاورزی:

شهرستان کبودراهنگ با دارا بودن 241165 هکتار اراضی کشاورزی شامل 34587 هکتار اراضی آبی (که بیش از 18500 هکتار آن تحت پوشش سیستمهای آبیاری تحت فشار می باشد) و 204368 هکتار اراضی دیم با سطح زیر کشت سالانه حدود 133165 هکتار و تولید 489590 تن محصولات کشاورزی از قبیل گندم ، جو ، یونجه ، سیب زمینی ، ذرت ، کلزا ، گلرنگ ، هندوانه ، صیفی جات و... حدود 7/10 درصد کل تولیدات محصولات زراعی ، باغی و دامی استان را به خود اختصاص داده است.

عمده ترین قابلیت ها وتواناییهای شهرستان كبودراهنگ در بخش كشاورزی عبارتند از:

1- وجود اراضی وسیع با درجه حاصلخیزی نسبتا بالا درسطح شهرستان به مساحت 241165 هكتار؛

2- وجود بیش از 100000 هكتار از اراضی شهرستان به صورت آیش در طول سال؛

3- وجود مراتع وسیع به مساحت 126374 هكتار؛

4- پتانسیل بالای تولید گندم و جو به ترتیب بیش از 180 هزار تن و 50 هزار تن در سال؛

5- پتانسیل بالای تولید یونجه آبی با 95 هزار تن در سال؛

6- پتانسیل بالای تولید انواع سیب زمینی بذری وخوراكی بالغ بر 120 هزار تن در سال (شامل 10 هزار تن سیب زمینی بذری و 110 هزار تن سیب زمینی خوراكی)؛

7- زیستگاه اصلی گوسفند نژاد مهربان: شهرستان با جمعیت دامی بیش از 358 هزار رأس دام سبك و 34 هزار رأس دام سنگین و 67 واحد صنعتی دامپروری به عنوان یكی از قطبهای مهم دامپروری استان مطرح می باشد؛

8- منابع آبی شهرستان: 2370 حلقه چاه عمیق ونیمه عمیق (بدون احتساب چاههای غیرمجاز) 200 رشته قنات، 820 دهنه چشمه به دلیل بروز خشكسالی های متوالی در چند سال اخیر متأسفانه تعدادی از آنها خشك   شده اند؛

9- فراهم شدن بستر مناسب جهت ترویج وگسترش كشتهای گلخانه ای و تولید قارچ در شهرستان بانگرش به كمبود منابع آبی ودر راستای افزایش بهره وری از منابع تولید؛

10- وجود مناطق ومكانهای مناسب جهت اجرای پروژه های آبی وخاكی از قبیل سد و بند، آب بندان، آبخوانداری، عملیات آبخیزداری، تغذیه مصنوعی, تجهیز ونوسازی اراضی

11- اجرای انواع طرحهای آبیاری تحت فشار با توجه به بحران شدید آب در شهرستان( تاكنون 18500هكتار از اراضی آبی شهرستان تحت پوشش طرحهای آبیاری تحت فشار قرار گرفته است( رتبه دوم استان)؛

12- وجود پتانسیل وبستر لازم جهت احداث صنایع تبدیلی وجانبی در سطح شهرستان به ویژه درحوزه عمل شركتهای تعاونی تولید كشاورزی؛

13- پتانسیل بالای تولید خیار با 40 هزار تن در سال (رتبه اول استان)؛

14- زمینه مستعد برای تشكیل شركتهای تعاونی تولید در روستاهای بزرگ تابعه شهرستان؛

15- وجود چهار واحد تولید خوراك دام و طیور به ظرفیت حدود 100 هزار تن در سال؛

16- تولید بیش از 50 درصد از نیاز جوجه مرغ مادر گوشتی استان در شهرستان؛

17- وجود سیلوی غلات، انبارهای سرد و چند منظوره با ظرفیت حدود 200 هزار تن در شهرستان؛

18- محل تولید و تكثیر سیب زمینی بذری وارداتی با مساحت 20 هكتار؛

19- وجود 4300 دستگاه تراكتور و 130 دستگاه كمباین در سطح شهرستان؛

20- وجو د 4 كلینیك، 1 آزمایشگاه دامپزشكی و یك آزمایشگاه خاكشناسی در سطح شهرستان؛

21- استعداد پرورش ماهیان گرمابی و سردابی در استخرهای دومنظوره و اختصاصی و منابع آبی شهرستان؛

22- فعالیت 5 شركت خدمات مكانیزاسیون در سطح شهرستان


بخش گردشگری:

شهرستان کبودراهنگ در بخش گردشگری از پتانسیل ها و ظرفیتهای بسیار بالایی برخوردار است. وجود غارعلیصدر به عنوان یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایقرانی در جهان در این شهرستان باعث شده است که شهرستان کبودراهنگ به قطب گردشگری استان همدان تبدیل شود.سالیانه به طور میانگین حدود یک میلون نفر از این غار بازدید می کنند که بیش از 20 هزار نفر آنان از گردشگران خارجی هستند.با توجه به جذابیت های فوق العاده این غار برای بازدیدکنندگان و وجود مناظر طبیعی بسیار زیبای آن در کنار علاقه بازدیدکنندگان به اسکان و اقامت چندروزه در سکونتگاههای روستایی اطراف آن ، ظرفیتهای لازم جهت ایجاد مجتمع های سیاحتی ، تفریحی، ورزشی ، ساخت سوئیت و... در حد بسیار مناسبی وجود دارد که با تصویب تبدیل مجتمع سیاحتی و گردشگری علیصدر بعنوان سایت گردشگری بین المللی در دور اول سفر ریاست محترم جمهور و هیأت دولت به استان همدان امید می رود با ایجاد بسترهای لازم برای سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی، این مجتمع تبدیل به محور توسعه شهرستان کبودراهنگ شود.تفرجگاههای طبیعی کوهستان قلی آباد ، تفرجگاه حاشیه سد خاکی مبارک آباد ، تفرجگاه حاشیه سد خاکی شیرین سو ، حمام و قلعه تاریخی باشقورتران منتسب به دوران ساسانی و پل تاریخی کوریجان متعلق به دوره صفویه از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان کبودراهنگ محسوب می شوند.

غار علیصدر

غار علی‌صدر یکی از جاذبه‌های جهانگردی کبود راهنگ می‌باشد. زمین شناسان قدمت سنگهای این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی ( ۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند.مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره برداری می‌کردند. تا اینکه در۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوه نورد غار علی صدر را مورد بازدید و کاوش قراردادند و توانستند با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیکی، مسافتی از غار را طی کنند. در سال ۱۳۴۶ با پخش خبر کشف این غار شگفت انگیز و بی انتها درسطح رسانه‌های ملی، سیل محققان، کوه نوردان و علاقه مندان به آثار طبیعی به سوی آن سرازیر شد.در سال ۱۳۵۲ کوه نوردان دهانه و ورودی غار را به قطر ۵۰ سانتی متر تعریض کردند و از سال ۱۳۵۴ استفاده عمومی از غار علیصدر آغاز شد. از آن روز تاکنون جهت سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران کارهای زیادی درون غار انجام شده که علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی به مسیر بازدید افزوذه گشته که مناظر جدید و بدیعی را در جلوی دیدگان مشتاق گردشگران قرار می‌دهد.

موقعیت

غار علیصدر یکی از بی نظیر ترین و خوش منظره ترین غارهای طبیعی قابل قایقرانی جهان است که در روستای علیصدر از توابع بخش گل تپه شهرستان کبودراهنگ و 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان؛ به طول جغرافیایی 48 درجه و 18 دقیقه و عرض 35 درجه و 18 دقیقه و ارتفاع 1900متر از سطح دریا واقع شده است.
این غار در کوه نه چندان مرتفع ساری قیه ( صخره زرد) ایجاد شده که در قسمت جنوب روستای علیصدر و چسبیده به آن قرار گرفته است. در این کوه دو غار دیگر به نام های سراب و سوباشی وجود دارد که به ترتیب 7 و 11 کیلومتر با غارعلیصدر فاصله دارند و چنانکه در منابع جغرافیایی آمده آب غار علیصدر از غار سراب سرچشمه می گیرد.

 

 

تاریخچه

گفته می شود که نام اصلی این غار «علی سرد» یا «علی سد» بوده که به تدریج اصطلاحا به علیصدر معروف شده است. در فرهنگ جغرافیایی ایران و فرهنگ دهخدا، به نام « علی سرد» آمده ولی هر دو این منابع نام اصلی آن را « علی سد» ذکر کرده اند. آنچه مسلم است تا این تاریخ در هیچ نوع مدرک تاریخی نامی به عنوان علیصدر ذکر نشده با این وجود خود اهالی نیز آن را علیصدر می گویند.

قدمت سنگ های تشکیل دهنده این کوه در حدود دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک) 190 تا 136 میلیون سال قبل ) تخمین زده می شود .
مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم این غار را می شناختند و از آب آن نیز بهره می بردند ( مجرایی که از محوطه ورودی تا محل آب حفر شده، این مسئله را تایید می کند)؛ ولی شناسایی مفصل و معرفی آن به حدود 15 سال پیش از انقلاب بر می گردد که بنابر نظری اولین بار توسط افسری به نام « سرهنگ یحیایی » که فرمانده پادگان همدان بود و بنابر نظر دیگر توسط گروه کوهنوردی همدان انجام پذیرفت و توسعه آن با تعریض دهنه ورودی آغاز شد و به تدریج به صورت فعلی در آمد.

مشخصات

در بدو ورود شاهد رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره های محدوده وسیعی از غار هستیم، این رسوبات گویای این هستند که در گذشته در این محدوده نیز آب وجود داشته است. ارتفاع فعلی آب درون غار در حدود 50 متر پایین تر از این محدوده است.
ارتفاع آب غار در قسمتهای مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است. تمامی کانال های غار هنوز کشف نشده اما در برخی از کانال های غار 10 الی11 کیلومتر پیشروی شده است؛ به طور رسمی در حال حاضر 2100 متر از طول غار شناسایی شده که ارتفاعی بین 1 تا 35 متر، عرض 2 تا 15 متر و عمق 1 تا 17 متر دارد. برای بازدید از غار پس از طی مسیر قابل قایقرانی، مسیر نسبتا طولانی در خشکی طی می شود و پس از آن دوباره گردش با قایق ادامه می یابد. از 14 کیلومتر مسیر کشف شده، 4 کیلومتر از معابر که با پرژکتور نور پردازی شده اند مورد بازدید قرار می گیرند.
محوطه اصلی غار از تعداد زیادی تالار بزرگ و کوچک و پیچ در پیچ تشکیل شده است که به وسیله دهلیز ها و دالان های مشبک با یکدیگر مرتبط می شوند و برخی از آنها وسعتی بیش از چند صد متر مربع دارند.
سقف غار ( که در برخی قسمت ها تا 10 متر از سطح آب ارتفاع دارد) پوشیده از رسوبات کربنات کلسیم خالص و مخلوط با عناصر شیمیایی دیگر است. این رسوبات به صورت های مختلف استالاگتیت هایی با فرم های جذاب ایجاد کرده اند و در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد نیز استالاگمیت ها منظره زیبایی بوجود آورده اند.منشا آب غار چشمه های زیر زمینی وعلاوه بر آن، ریزش های جوی است که به صورت قطرات آب از دیواره ها و سقف غار به درون آب می ریزد. در کل این غار عظیم از طریق فرسایش و ایجاد حفره های ریز در توده سنگ های آهکی و به هم پیوستن تدریجی این حفره ها در طی سالیان طولانی ایجاد شده است. بر اساس رده بندی حرارتی Jadin، Astrue آب غار جزو آب های سرد (حدودا 12 درجه) محسوب می شود. همچنین فاقد بو و مزه خاص است، رنگ آن آبی کم رنگ و بسیار زلال است به طوری که حتی در نقاطی با عمق 5 متر بستر آن در نور معمولی و با چشم غیر مسلح به خوبی قابل رویت است. طبق آزمایشات آب جزو آب های بی کربناته کلسیک سبک دارای pH اسیدیسیته نزدیک به خنثی می باشد همچنین به دلیل وجود املاح آهکی غیر قابل شرب و از لحاظ میکروبی نیز آلوده و در نتیجه فاقد هر نوع حیات جانوری می باشد.
هوای داخل غار سبک، تمیز، عاری از گرد و غبار و کاملا ساکن است به طوری که چنانچه شمعی در آن روشن کنند هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی شود.
با پخش خبر شناسایی این پدیده کم نظیر، علاقمند شدن محققان و طبیعت دوستان و آغاز بازدید عمومی در سال 1354، غار علیصدر تبدیل به یکی از پر جاذبه ترین مکان های سیاحتی استان همدان و ایران شده و نمونه ای مشابه غار مولیس فرانسه و شوالیه و بوکان استرالیا به شمار می آید؛ هم اکنون با توجه به استفاده از روشنایی برق و قایق های پایی چهار نفره و سهولت بازدید از نقاط مختلف غار و همچنین ایجاد تسهیلات رفاهی جانبی؛ سالانه حدود 800 هزار نفر از ایران و اقصی نقاط جهان از این غار بازدید می کنند.

پایاندرباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ: