تبلیغات
کلاس توریسم - معرفی یک سایت پرنده نگری
 
طبیعت خالص ترین زیارتگاه خداست

معرفی یک سایت پرنده نگری

نوشته شده توسط :سیده مهسا مطهر
چهارشنبه 2 تیر 1389-12:49 بعد از ظهر

گردآورنده: میلاد محسنی

زمستان 88

 

معرفی یک سایت پرنده نگری

 

امروزه شاید بر کسی پوشیده نباشد که پرنده نگری یکی از مهم ترین گرایشات اکوتوریسم است. اما با اینحال ممکن است اکثر افراد گمان کنند که برای پرنده نگری حتما می بایست به مناطق بکر طبیعی و دور دست سفر کرد. این باور مرا بر آن داشت تا در تحقیق ذیل به توان بالقوه شهرهای بزرگ و بالاخص تهران برای تبدیل شدن به سایت های بزرگ پرنده نگری بپردازم.

شاید باورش سخت باشد که در تهران با آن آسمان دود گرفته اش غیر از کلاغ و گنجشک بتوان پرنده دیگری هم یافت اما با کمی دقت می توان رنگهای زیبای پرندگان را در زمینه خاکستری رنگ شهر دید و صدای خوش آنها را در هیاهوی سرسام آور آن شنید.

تهران در طول یک دوره یکساله پذیرای 148 گونه از پرندگان است که این میزان با یک تالاب یا جنگل مطلوب برابری می کند. زیستگاههایی که پرندگان مهاجر و بومی در تهران برای زندگی خود در آنها ترجیح می دهند عبارتند از:

زیستگاههای کوهستانی، تپه ماهوری، فضای سبز و پارک ها، محیط شهری، تالابی و آبگیری، رودخانه ای و مزارع و کشتزارها.

از میان زیستگاههای ذکر شده شاید به مزارع و کشتزارها که بیشتر در جنوب تهران واقع شده اند نسبت به بقیه کمتر پرداخته شده است و از اینرو در ادامه به معرفی یک سایت قابل توجه از این زیستگاه می پردازیم.

با حرکت در اتوبان تهران-قم (خلیج فارس) می توان مزارع و کشتزارهایی را تا قبل از رسیدن به عوارضی در دو طرف مسیر مشاهده کرد. محل مورد نظر ما در جاده فرعی ای است که در 9 کیلومتری ابتدای اتوبان و در سمت راست آن واقع است. این

 

جاده در واقع ادامه مسیر ورودی دانشگاه آزاد واحد شهرری است که تا اسلامشهر ادامه دارد. تردد کم وسایل نقلیه در این جاده و مناطق پردرخت و کشتزاری که در بعضی محل ها به دلیل زه کشی های ایجاد شده به شکل آبگیری هم درآمده اند این منطقه را به یک سایت مطلوب پرنده نگری تبدیل کرده است.

طول و عرض دقیق جغرافیایی این محل عبارت است از˝37 ΄24 ˚51 و ˝44 ΄38 ˚35

در این منطقه می توان انواع زرده پره ها مانند زرده پره مزرعه(Miliaria calandra) و زرده پره لیمویی(Emberiza citrinella)، انواع سهره ها اعم از سهره طلایی(Carduelis carduelis)، سهره سبز(Carduelis chloris)، سهره بال سرخ(Rhodopechys sanguinea) و سهره جنگلی(Fringilla coelebs)، انواع گنجشک ها همچون گنجشک خانگی(Passer domesticus)، گنجشک درختی(Passer montanus)، گنجشک کوهی(Petronia petronia) و گنجشک سینه سیاه(Passer hispaniolensis) را در کنار دسته های بزرگ سار(Sturnus vulgaris) و چکاوک های کاکلی(Galerida cristata) و آسمانی(Alauda arvensis) مشاهده کرد. وجود پرندگان شکاری ای همچون دلیجه(Falco tinnunculus)، سارگپه پابلند(Buteo rufinus) و سنقر خاکستری(Circus cyaneus) چرخه طبیعی این اکوسیستم را کامل می کند. همانگونه که اشاره شد وجود زه کشی های مزارع محیط را برای زندگی پرندگان کنار آبزی ای چون آبچلیک تک زی(Tringa ochropus) مناسب کرده است. در این میان کلاغ های ابلق(Corvus corone corone) و سیاه(Corvus frugilegus) و زاغی(Pica pica) هم در کنار کبوتر چاهی(Colomba livia) و فاخته(Columba palumbus) در این سایت پرنده نگری دیده شده اند.

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ: