تبلیغات
کلاس توریسم - همدان – کبودرآهنگ (1)
 
طبیعت خالص ترین زیارتگاه خداست

همدان – کبودرآهنگ (1)

نوشته شده توسط :سیده مهسا مطهر
دوشنبه 2 آبان 1390-05:29 بعد از ظهر

فرزانه صمدی

آتالند -  روزهای زوج - ساعت18الی20

به نام خداوندیكتا

هرشب دركودكیم آرزو داشتم كه پدربزرگ برایم قصه میگفت ، قصه ی مردم روزگاران گذشته ، قصه عشقش كه چه سخت بدستش آوردوچه آسان اورا ازدست داد ولی افسوس كه نیست تاآرزویم رابرآورده سازد.

 من این مقاله رابه پدربزرگ ومادربزرگم كه روزگاری دركبودراهنگ میزیستند تقدیم میكنم.

كاش زنده بودندتا من را دربهترشناختن سرزمین پدری ام یاری ام میكردند.

مقدمه :

استان هَمِدان در گستره ای به مساحت 20172 کیلومتر مربع معادل 2/1درصد ازمساحت کل کشور، در غرب ایران بین 33 درجه و 59 دقیقه تا 35 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 34 دقیقه تا 49 درجه و 36 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. یکی از شهرهای غربی و کوهستانی ایران وچهاردهمین شهر پرجمعیت ایران که در دامنه رشته کوه الوند واقع شده‌است. همدان یکی از شهرهای تاریخی - فرهنگی و توریستی ایران به شمار می‌رود که هرودوت بنای آن را در سدهٔ هشتم پیش از میلاد در دوران مادها به‌دست دیاکو و به عنوان هگمتانه ذکر کرده‌است.این شهر در سیصد و سی و هفت کیلومتری جنوب غربی تهران، در دامنه قله الوند در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و یکی از شهرهای سردسیر ایران به حساب می آید. این استان از شمال به استانهای زنجان و قزوین،از جنوب به استان لرستان،ازشرق به استان مرکزی و ازغرب به استان کرمانشاه و قسمتی از استان کردستان محدوداست. همدان پایلوت صنعت گردشگری و صنایع‌دستی كشور، هم از حیث میراث فرهنگی و قدمت تاریخی و هم از حیث امكان وضعیت گردشگری است. همدان در مهمترین مسیر مواصلاتی غرب کشور واقع شده است و آزاد راه همدان-ساوه تنها کریدور غرب کشور و محوری امن برای حمل کالا و مسافر است.در سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۴ خورشیدی مهندس آلمانی کارل فریش (Karl Frisch) یکی از مدون‌ترین نقشه‌های شهری را برای همدان طراحی کرد که از نوع نقشه های شعاعی محسوب می شود. میدان مرکزی همدان(میدان امام) تنها یک خواهرخوانده در شهر کارلسروهه (به آلمانی: Karlsruhe) دارد. در این میدان ۶ خیابان اصلی به‌طور موازی به میدان اصلی شهر وصل شده‌اند.

همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران

همدان، اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی در ایران در ۲۷۰۰ تا ۲۵۵۰ سال پیش بوده‌است.این شهر را نخستین شاه ماد بنیان نهاد و آن را در زبان ایرانیان دوران مادها هگمتانه به معنی «جای گرد آمدگان» نامیدند. همدان پایتخت تابستانی شاهان هخامنشی و اشکانی نیز بوده‌است .نام هگمتانه به مرور زمان در دوران ساسانیان به اَهمتان، اَهمدان و سپس به همدان دگرگون شده‌است. آثار مکشوفه از محوطهٔ باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه آثاری از آن زمان می‌باشند. آثار تاریخی، فرهنگی متعدد موجود در همدان، موجب شد تا در جلسه مورخ 02/02/1370 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، همدان به عنوان یکی از شش شهر تاریخی، فرهنگی کشور شناخته شود، همچنین در سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای همدان را پایتخت تاریخ و تمدن ایران اعلام کرد.

پیش از اسلام

مهاجرت‌ اقوام آریایی‌نژاد ماد از حدود ۳۵۰۰ سال پیش به منطقه غرب ایران و محدوده فعلی استان همدان به تدریج منجر به شکل گیری نخستین حکومت فراگیر به مرکزیت هگمتانه (همدان) در فلات قاره ایران گشت. بر اساس نوشته‌های هرودوت مورخ یونانی به دستور دیاکو نخستین پادشاه ماد در هگمتانه (همدان) پایتخت آنان استحکامات عظیمی شامل ۷ دژ مشهور به هفت ‌حصار و کاخ‌های شاهی برپا شد. بیشتر پژوهندگان علوم تاریخ و باستان‌شناسی بر این باورند که تپه و بناهای امروزی هگمتانه در دل شهر همدان، برجای ماندهٔ بقایای همین تأسیسات می‌باشند.از دوره هخامنشیان علاوه بر سنگ نوشته‌های میخی گنجنامه همدان تعداد قابل توجهی اشیاﺀ زرین و سیمین و نیز بقایای کاخهای سنگی به یادگار مانده‌است .از دوره‌های سلوکی واشکانی در همدان گورستان پارتی برجای است.در دوره ساسانی شهر همدان یکی از ضرابخانه‌های این حکومت بوده وسکه‌های متعددی از این دوره در دست می‌باشد..


تنظیم برای درج در وبلاگ : پرویز ستوده شایق psotoudeh@gmail.com
توجه : عکس های داخل متن بدلیل در اختیار نبودن اصل آنها آپلود نشده است 

پس از اسلام

اعراب در یورش به ایران گشودن همدان را به سال ۶۴۵ میلادی پس از فتح نهاوند بزرگ‌ترین پیروزی خود بر ساسانیان شمرده‌اند. تازش مغولان به همدان طی سالهای ۶۱۸ و ۶۲۱ آنجا را همچون دیگر شهرهای آباد و بزرگ ایران زمین یکسره دستخوش ویرانی ساخت. بیشتر مردم در دفاع قهرمانانه جان خود را باختند و بعداً شهرکی در حومة شمالی شهر بنام همدان نو، پا گرفت.در عهد ایلخانان این شهر تا حدی اهمیت سابق را باز یافت.در زمان وزارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی این شهر از توجهات آن وزیر بهسازگر و دانشمند برخوردار شد، اما در دوره‌های تیموری و ترکان باز از تهاجمات برکنار نماند.احمد پاشا عثمانی حکمران بغداد این شهر را به طرز وحشیانه ای تسخیر کرد.هشت سال بعد نادر شاه افشار همدان را از تصرف عثمانی‌ها درآورد .در دورة زندیه همدان در دست امیران آن خاندان می‌گردید و ظهور طایفه قراگوزلوها در عرصه سپاهیگیری و صیانت در همدان از آثار همین دوره است.در دوران قاجاریه رونق تجارتی شهر طی عصر قاجاریه بر حسب موقعیت سیاسی و جغرافیایی آن تا حدی بازگشت.

شخصیت‌های معروف

از شاعران، ادیبان و عالمان مشهور استان همدان می‌توان به بزرگانی چون باباطاهر همدانی، عین القضات همدانی, میرزاده عشقی، ابن صلاح همدانی و از شخصیت‌های معروف دوران معاصر می توان به مصطفی رحماندوست، دکتر محمد مفتح، ابوالحسن بنی‌صدر، شیرین عبادی و پرویز پرستویی اشاره کرد. بوعلی سینا از دانشمندان و نوابغ روزگار در سفری به همدان بیمار شد و به سال 428 درگذشت آرامگاه وی هم اکنون در شهر همدان قرار دارد.

آب و هوا

آب و هوای همدان سرد است و در فصل زمستان زمین پوشیده از برف می‌شود. تابستان همدان معتدل و زمستان طولانی و سرد و برفی است. همچنین کمترین دمای ثبت شده در شهر همدان ۴۳- درجه‌است که در زمستان سال ۱۳۴۲ ثبت گردیده و از این حیث در ایران رکورد دار است.

آب و هوای همدان

 

ژانویه

فوریه

مارس

آوریل

مـــــه

ژوئـن

ژوئیـه

آگوست

سپتامبر

اکتبـر

نوامبر

دسامبر

سـال

گرم‌ترین

۱۴

۱۶

۲۴

۱۸

۲۸

۳۲

۳۸

۳۸

۳۴

۲۹

۲۳

۱۲

۳۸

میانگین‌گرم‌ترین‌ها

۲

۴٫۳

۱۱٫۵

۱۸٫۱

۲۳٫۸

۳۰٫۹

۳۴٫۹

۳۴٫۲

۲۹٫۸

۲۱٫۹

۱۳٫۷

۵٫۹

۳۴٫۹

میانگین‌سرد‌ترین‌ها

-۱۰٫۵

-۸٫۲

-۲٫۱

۲٫۷

۶٫۴

۹٫۸

۱۳٫۹

۱۲٫۸

۷

۲٫۵

-۲٫۱

-۶٫۶

-۱۰٫۵

سردترین

-۸

-۱۳

-۴

-۴

۱

۶

۸

۱۲

۷

۱

-۲

-۱۱

-۱۳

بارش
mm

۴۶٫۳

۴۳٫۶

۴۹٫۴

۴۹٫۸

۳۷٫۸

۳٫۷

۲

۱٫۸

۰٫۸

۲۰٫۷

۲۶٫۹

۴۰٫۹

۲۷

 

 

بطور کلی همدان یک شهر کوهپایه ای است که فعالیت های شهرسازی و تمرکز منازل مسکونی در آن بیشتر مربوط به مناطقی است که شیب دامنه های کوهپایه ای آن زیاد نبوده و از لحاظ توپوگرافی، شرایط ملایمی دارند . بلندترین نقطه شهرستان همدان در قله الوند با ارتفاع 3584 متر و پست‌ترین نقطه آن زمین‌های عمر آباد با ارتفاع 1600 متر است، که محل خروج رود قره چای می‌‌باشد. متوسط ارتفاع این شهرستان نیز از سطح دریا حدود 1820 متر است.


زمین شناسی

انواع خاکهای همدان:

·         رسوبات واریزه ای

·         رسوبات آبرفتی

رسوبات واریزه ای و آبرفتی همدان، تحت تاثیر فرایندهای زمین شناسی پیچیده ای تشکیل گردیده اند که از دوره های گذشته بر این منطقه حاکم بوده است و بر اثر آن، رسوبات موجود در این منطقه شکل گرفته اند . قابل ذکر است که در حال حاضر بخش هایی از این رسوبات می توانند بعنوان منابع قرضه در امور ساخت و ساز های مهندسی مورد استفاده قرار گیرند

تنظیم برای درج در وبلاگ : پرویز ستوده شایق psotoudeh@gmail.com
توجه : عکس های داخل متن بدلیل در اختیار نبودن اصل آنها آپلود نشده است 

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ: